"აბსოლუტურად არაზუსტად იყო ინტერპრეტირებული ჩემი ნათქვამი ზოგიერთი მედიასაშუალების მიერ და, მათ შორის, ჰედლაინებად გამოტანილი. რა თქმა უნდა, არანაირი საუბარი იმ თემებზე, რომელზეც მედია აპელირებდა, არ ყოფილა, საუბარი იყო მხოლოდ საქართველოს ენერგოუზრუნველყოფაზე, იმ ხელშეკრულებებზე, რომელიც ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია გაზმომარაგების კუთხით, ამ ხელშეკრულებების სისწორეზე, მათი გაგრძელების პერსპექტივასა და საქართველოს ენერგო უზრუნველყოფაზე. ამაზე მეტ კომენტარს ვერ გავაკეთებ, მხოლოდ ეს იყო საკითხი და მართლა ძალიან უხერხულ მდგომარეობაში ჩავდექი ყველა იმ ადამიანთან, ვისთანაც მქონდა გამოკითხვაზე საუბარი", - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა "კურიერთან".
შეგახსენებთ, რომ გიორგი ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე ბრალდება საქართველოს სსკ-ის 2201-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აქვს წარდგენილი, რაც სპეციალური უფლებამოსილების მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობას ან არაჯეროვნად შესრულებას გულისხმობს, რამაც მძიმე შედეგი გამოიწვია. წარდგენილი ბრალდება სასჯელის სახედ და ზომად 2-დან 5- წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.ამასთან, გიორგი ბაჩიაშვილი მსჯავრდადებულია "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის და საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისებაშია. მას ამ საქმეზე 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი.ბაჩიაშვილი მსჯავრდადებულია სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის საქმეზეც, - მას სასჯელის სახით 4 წლითა და 6 თვის ვადით აქვს თავისუფლების აღკვეთა მისჯილი.
1771423423
საქალაქო სასამართლოში, ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის საქმეზე დაკავებულების პროცესის პარალელურად, სასამართლოს მიმდებარე ტერიტორიაზე ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა - გავრცელებული ინფორმაციით, მიქაძეებისა და ჯოხაძეების ახლობლები ჯანგველაძის მხარის წარმომადგენლებს დაუპირისპირდნენ.დაპირისპირების შედეგად, დაზიანებულია ავტომობილი. სამართალდამცველებმა სასამართლოს ტერიტორიაზე რამდენიმე პირი დააკავეს, რამდენიმე კი განარიდეს.შეგახსენებთ, ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის საქმეზე სასამართლო პროცესი თბილისის საქალაქო სასამართლოში, დღეს, 10:30-ზე დაიწყო.
1771422957
როგორც ზალუჯნიმ აღწერა, SBU-ს ოფიცრების თანდასწრებით, მან ზელენსკის ოფისის ხელმძღვანელს, ანდრეი იერმაკს დაურეკა და უთხრა, რომ "ამ თავდასხმას მოიგერიებდა, რადგან მან იცის, როგორ იბრძოლოს". ზალუჟნიმ ასევე განაცხადა, რომ მზად იყო სამხედროების ჩართვისთვის.როგორც Associated Press-ი წერს, ზელენსკის ოფისმა და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა (SBU) ამ საკითხზე კომენტარის გაკეთებაზე უარი თქვეს. მედიის განმარტებით, მათ არ შეეძლოთ, დამოუკიდებლად დაედასტურებინათ ზალუჟნის მიერ ჩხრეკის შესახებ გაკეთებული განცხადება.AP-სთან ინტერვიუში, ზალუჟნიმ ასევე განაცხადა, რომ მის მიერ ნატოელ პარტნიორებთან ერთად შემუშავებული კონტრშეტევის გეგმა, რომელიც 2023 წლის ზაფხულში უნდა განხორციელებულიყო, ზელენსკისა და სხვა ოფიციალურმა პირების გამო ჩაიშალა. ზალუჟნის განმარტებით, გეგმა იმიტომ ჩაიშალა, რომ ზელენსკიმ და სხვა ოფიციალურმა პირებმა საჭირო რესურსები არ გამოყვეს.
1771415687
ნევადის ოლქის შერიფის ოფისის ცნობით, ზვავი სამშაბათს, შუადღისას, სიერა-ნევადას "კასლ პიკის" რაიონში მოხდა.პოლიციის ინფორმაციით, ზვავმა 16 მოთხილამურისგან შემდგარი ჯგუფი მოიყოლა, მათ შორის, ოთხი მოთხილამურე გიდია და 12 კლიენტია.
1771415602
ნიუ-იორკის შტატის პოლიცია აფეთქების მიზეზს იძიებს, რომელიც სამშაბათს, ადგილობრივი დროით, დაახლოებით, დილის 10:30 საათზე Abundant Life Fellowship-ის ეკლესიაში მოხდა.ეკლესია სირაკუზიდან ჩრდილო-აღმოსავლეთით, დაახლოებით 50 მილის დაშორებით მდებარე სოფლის ტერიტორიაზე მდებარეობს.ხუთი ადამიანი ადგილობრივ საავადმყოფოში გადაიყვანეს. ორი, მათ შორის მეხანძრე, კრიტიკულ მდგომარეობაში არიან. დანარჩენი სამი მკურნალობას გადის და მათი დაზიანებები სიცოცხლისთვის საშიში არ არის.