შეგახსენებთ, რომ გიორგი ბაჩიაშვილს "მტკვარი ჰესის" საქმეზე ბრალდება საქართველოს სსკ-ის 2201-ე მუხლის მე-2 ნაწილით აქვს წარდგენილი, რაც სპეციალური უფლებამოსილების მქონე პირის მიერ სამსახურებრივი მოვალეობის შეუსრულებლობას ან არაჯეროვნად შესრულებას გულისხმობს, რამაც მძიმე შედეგი გამოიწვია. წარდგენილი ბრალდება სასჯელის სახედ და ზომად 2-დან 5- წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.ამასთან, გიორგი ბაჩიაშვილი მსჯავრდადებულია "ქართული ოცნების" დამფუძნებლის და საპატიო თავმჯდომარის, ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისებაშია. მას ამ საქმეზე 11 წლით თავისუფლების აღკვეთა აქვს მისჯილი.ბაჩიაშვილი მსჯავრდადებულია სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთის საქმეზეც, - მას სასჯელის სახით 4 წლითა და 6 თვის ვადით აქვს თავისუფლების აღკვეთა მისჯილი.
ჯანგველაძის მკვლელობის საქმის განხილვისას დაპირისპირების ფაქტზე, 15 ადამიანი დააკავეს
საქალაქო სასამართლოში, ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის საქმეზე დაკავებულების პროცესის პარალელურად, სასამართლოს მიმდებარე ტერიტორიაზე ფიზიკური დაპირისპირება მოხდა - გავრცელებული ინფორმაციით, მიქაძეებისა და ჯოხაძეების ახლობლები ჯანგველაძის მხარის წარმომადგენლებს დაუპირისპირდნენ.დაპირისპირების შედეგად, დაზიანებულია ავტომობილი. სამართალდამცველებმა სასამართლოს ტერიტორიაზე რამდენიმე პირი დააკავეს, რამდენიმე კი განარიდეს.შეგახსენებთ, ლევან ჯანგველაძის მკვლელობის საქმეზე სასამართლო პროცესი თბილისის საქალაქო სასამართლოში, დღეს, 10:30-ზე დაიწყო.
Red Bull-ის იტალიელმა პილოტმა, დარიო კოსტამ მსოფლიოში პირველად, მოძრავ მატარებელზე თვითმფრინავი დასვა და შემდეგ ისევ აფრინდა
ზელენსკი: ჟენევაში მიღწეული იქნა შეთანხმება აშშ-ის მიერ ცეცხლის შეწყვეტის მონიტორინგის შესახებ
ზალუჟნიმ Associated Press-თან ზელენსკისთან კონფლიქტზე ისაუბრა - უკრაინის ყოფილმა მთავარსარდალმა ზელენსკი კონტრშეტევის ჩაშლაში და მუქარაში დაადანაშაულა
1771422957
როგორც ზალუჯნიმ აღწერა, SBU-ს ოფიცრების თანდასწრებით, მან ზელენსკის ოფისის ხელმძღვანელს, ანდრეი იერმაკს დაურეკა და უთხრა, რომ "ამ თავდასხმას მოიგერიებდა, რადგან მან იცის, როგორ იბრძოლოს". ზალუჟნიმ ასევე განაცხადა, რომ მზად იყო სამხედროების ჩართვისთვის.როგორც Associated Press-ი წერს, ზელენსკის ოფისმა და უკრაინის უსაფრთხოების სამსახურმა (SBU) ამ საკითხზე კომენტარის გაკეთებაზე უარი თქვეს. მედიის განმარტებით, მათ არ შეეძლოთ, დამოუკიდებლად დაედასტურებინათ ზალუჟნის მიერ ჩხრეკის შესახებ გაკეთებული განცხადება.AP-სთან ინტერვიუში, ზალუჟნიმ ასევე განაცხადა, რომ მის მიერ ნატოელ პარტნიორებთან ერთად შემუშავებული კონტრშეტევის გეგმა, რომელიც 2023 წლის ზაფხულში უნდა განხორციელებულიყო, ზელენსკისა და სხვა ოფიციალურმა პირების გამო ჩაიშალა. ზალუჟნის განმარტებით, გეგმა იმიტომ ჩაიშალა, რომ ზელენსკიმ და სხვა ოფიციალურმა პირებმა საჭირო რესურსები არ გამოყვეს.