ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტმა მასშტაბურ ღია კარის დღეს უმასპინძლა
ავტომობილი, რომელშიც ახალგაზრდები ისხდნენ, წყაწითელას ხიდიდან, მდინარეში გადავარდა. სხვა დეტალები, ამ ეტაპზე, უცნობია.
1743016266
სამუშაოების მიმდინარეობას ადგილზე გაეცნენ იმერეთში სახელმწიფო რწმუნებულის მოადგილე, ბესიკ გოფოძე, სამტრედიის მერი, დავით ბახტაძე და ზედამხედველობის სამსახურის უფროსი - ამირან თევდორაძე. მათი განცხადებით, პროექტი გეგმის შესაბამისად მიმდინარეობს და დასრულდება განსაზღვრულ ვადებში.“გზის რეაბილიტაცია ჩვენი პრიორიტეტია. ამ პროექტის დასრულება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს ადგილობრივი მოსახლეობის გადაადგილებას და ხელს შეუწყობს რეგიონის განვითარებას",-აღნიშნა სამტრედიის მერმა, დავით ბახტაძემ.როგორც ადგილობრივები აცხადებენ, გზის პრობლემა წლების განმავლობაში ჰქონდათ და აღნიშნული პროექტის განხორციელებას დადებითად აფასებენ.“ჩვენს სოფელში კაპიტალური გზა არასდროს ყოფილა. სამტრედიის მერის, ბატონი დავითის დაპირება იყო, რომ გზის პრობლემა დროულად გადაიჭრებოდა და გაკეთდებოდა. მართლაც შეასრულა ამ ადამიანმა მოცემული პირობა და მიმდინარეობს გზის კეთილმოწყობა . გარდა ამისა, სოფელში ბევრი რამ გაკეთდა, რისთვისაც მადლობას ვუხდით ადგილობრივ და ცენტრალურ ხელისუფლებას",- ამბობენ ადგილობრივები.
1743000627
აღსანიშნავია, რომ 2024 წელს, გარე განათების ახალი ქსელი #მოვაწყვეთ თეკლათის ადმინისტრაციულ ერთეულსა და თამარ მეფის ქუჩაზე. ქალაქის მასშტაბით, 5 მინი სპორტულ მოედანზე, მზის ენერგიაზე მომუშავე გარე განათება #დამონტაჟდა. სპეციალურ მოწყობილობაზე მიერთებული განათების სისტემა, დღის განმავლობაში, მზისგან მიღებული ენერგიის აკუმულირებას ახდენს, საღამოს კი დაგროვილი ენერგიის ხარჯზე ნათდება. გარე განათების ქსელი #განახლდა ქალაქის 200-ზე მეტ ქუჩასა და მუნიციპალიტეტის 15-ვე ადმინისტრაციულ ერთეულში, ღირებულებით - 80 996 ლარი. ქალაქად და ადმინისტრაციულ ერთეულებში, სანიაღვრე სისტემის მოწყობა-რეაბილიტაციისა და არხების ამოწმენდის სამუშაოებზე - 178 000 ლარი დაიხარჯა. თეკლათის, მენჯის, შხეფის, საკალანდარიშვილოს, ძმათა ნოსირის სასაფლაოების მოვლა-პატრონობისა და ჩატარებული სარეაბილიტაციო სამუშაოებისთვის - 67 274 ლარი. სამუშაოები, სენაკის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებრივი მომსახურების ცენტრმა, ადგილობრივი ბიუჯეტის დაფინანსებით განახორციელა.ინფორმაციას სენაკის მუნიციპალიტეტის საზოგადოებრივი მომსახურების ცენტრი ავრცელებს.
1742843292
მათივე ინფორმაციით, საქმეში ჩართულია პოლიციაც. შეგახსენებთ, ბათუმში კიდევ ერთ პირს ეძებენ – 14 წლის ალექსანდრე მიქელაძე სახლიდან 16 იანვარს გავიდა და მას შემდეგ, აღარავის უნახავს.
1743081960
„რიგგარეშე არჩევნების თემა დღის წესრიგში რჩება. ის სცენარი არ მომკვდარა, რომელიც გაწერილია. მსოფლიოში პოლიტიკა იცვლება და კონკრეტული ადამიანები ისევ იმ დიდ სცენარს ემორჩილებიან, სადაც საომარ მოქმედებებში საქართველოს შეთრევას ცდილობენ, რათა როგორმე, რუსეთის სამხედრო ძალების დივერსიფიცირება საქართველოს მიმართულებით მოხდეს. პოლიტიკა იცვლება, მაგრამ სცენარი არ შეცვლილა. ეს სცენარი ნელ-ნელა თავის არსს კარგავს ისევე, როგორც ის ძალები, რომლებიც „დიფ სთეითს“ ემორჩილებიან. მათთვის ინსტრუქცია არ შეცვლილა“, – განაცხადა გია ვოლსკიმ.
1743073260
„კიდევ ერთხელ გავიმეორებ, რომ „მეგობარ აქტს“ ხალხთან და ხალხის ინტერესთან აბსოლუტურად არანაირი კავშირი არ აქვს. ჩვენი ქვეყნის მოსახლეობის უმრავლესობა მხარს უჭერს „ქართული ოცნება - დემოკრატიულ საქართველოს“. ოპოზიციის რადიკალური ნაწილი, ქართველი ხალხის უმრავლესობის საბედნიეროდ, არის უმცირესობაში. აგენტურა და მოღალატეები ვერ იქნებიან უმრავლესობაში. ყოველთვის იქნებით იქ, სადაც იმყოფებით და კიდევ უფრო ქვემოთ. მაგრამ მე, როგორც დედაქალაქის მერს, როგორც ამ ქვეყანაში მცხოვრებ ადამიანს, რა თქმა უნდა, არ მსიამოვნებს, რომ ჩემი ქვეყნის, თუნდაც ერთი რიგითი მოქალაქე იმ მდგომარეობაშია, რა მდგომარეობაშიც ახლა რადიკალური დაჯგუფებები იმყოფებიან.რაც შეეხება ამ კონკრეტულ არამეგობრულ კანონპროექტს, ეს არის „დიფ სთეითის“ ზრახვები. მათ არ მოეწონათ 2024 წლის საპარლამენტო არჩევნებში ქართველი ხალხის გადაწყვეტილება და ყველანაირი მეთოდით, ყველანაირი სიბინძურით, ტყუილითა და არასამართლიანი დამოკიდებულებით ებრძვიან ჩვენს ქვეყანას“, - განაცხადა კახა კალაძემ.თბილისის მერის თქმით, საქართველო და ქართველი ხალხი ყოველთვის გამარჯვებული იქნებიან, რადგან სიმართლე საქართველოს მხარესაა.„პრეზიდენტ ტრამპს და მის გუნდს ვგულშემატკივრობთ და ვიმედოვნებთ, რომ ის შეძლებს „დიფ სთეითის“ დამარცხებას, თუ ვერ მოახერხებს, ჩვენ, რა თქმა უნდა, გავაგრძელებთ საქართველოს დაცვას და არავის მიეცემა იმის შესაძლებლობა, ისევე, როგორც არ მიეცა ამ დრომდე, რომ საქართველოს ინტერესები თავიანთი ინტერესებისთვის გამოიყენონ“, - აღნიშნა მერმა. მან ასევე განაცხადა, რომ „ქართული ოცნების“ პრაგმატულმა პოლიტიკამ ქვეყანას გრძელვადიანი მშვიდობა მოუტანა, წინააღმდეგ შემთხვევაში, საქართველო უკრაინაზე უფრო უბედურ მდგომარეობაში აღმოჩნდებოდა.
1743056880
დღევანდელ სხდომაზე ახსნა-განმარტების მისაცემად, ასევე, დაბარებული იყო ირაკლი ოქრუაშვილი, თუმცა იგი კომისიის სხდომაზე არ გამოცხადდა. როგორც კომისიის თავმჯდომარემ თეა წულუკიანმა განაცხადა, კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობა „სისხლის სამართლის კოდექსით“ ისჯება და შესაბამისად, ირაკლი ოქრუაშვილის საქმის პროკურატურაში გადაგზავნის შესახებ გადაწყვეტილებას კომისია ხვალ მიიღებს.სხდომაზე განსახილველი საკითხი იყო 2004-2008 წლებში საქართველოს ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შექმნილი ვითარება და 2008 წლის აგვისტოს ომი.აღნიშნულ საკითხზე კომისიას ახსნა-განმარტება პაატა დავითაიამ მისცა, რომელიც 2008 წელს რუსეთის ფედერაციის მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის ხელყოფის მიზნით განხორციელებული სამხედრო აგრესიისა და სხვა ქმედებების შემსწავლელი საქართველოს პარლამენტის დროებით კომისიას ხელმძღვანელობდა.სხდომას, დისტანციურად, სატელეფონო ზარით, მიხეილ ქარელი ჩაერთო, რომელიც 2004-2007 წლებში შიდა ქართლის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებული იყო.კითხვებზე პასუხისას, მან ისაუბრა სახალხო დიპლომატიისა და სოციალურ-ეკონომიკური კუთხით ე.წ. ერგნეთის ბაზრობის მნიშვნელობაზე, ასევე ამ ბაზრობის პრობლემურ მხარეებზე. მისი განცხადებით, ბაზრობა 2004 წელს დაიხურა და ამის შემდეგ რეგიონში თავდაცვისა და შეიარაღებული ძალები განლაგდნენ, რამაც ადგილზე არსებული მდგომარეობა გააუარესა.დროებით საგამოძიებო კომისიას ახსნა-განმარტება მისცა გრიგოლ ვაშაძემ, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის წინა პერიოდში იყო საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოადგილე, ომის შემდეგ კი - საგარეო საქმეთა მინისტრი.კითხვებზე პასუხისას გრიგოლ ვაშაძემ ისაუბრა: 2008 წლის 21 თებერვალს სააკაშვილსა და პუტინს შორის გამართულ შეხვედრაზე, მის მიერ 2008 წლის ივნისში რუსეთის ხელისუფლებისთვის საქართველოს პრეზიდენტის წერილის გადაცემაზე, აგვისტოს ომის წინა პერიოდზე და ზოგადად, მის ჩართულობაზე საქართველო-რუსეთს შორის ურთიერთობებში.გრიგოლ ვაშაძის კომისიის წევრების ცალკეულ შეკითხვებზე პასუხისას კომისიის სხდომა დახურულ რეჟიმში წარიმართა.დროებითი საგამოძიებო კომისიის სხდომის წევრების შეკითხვებს უპასუხა თამაზ ბესტაევმა, რომელიც 2008 წლის აგვისტოს ომის პერიოდში სამხრეთ ოსეთის დროებით ადმინისტრაციაში ჯანდაცვისა და სოციალური უზრუნველყოფის მინისტრი იყო, ახლა კი - ადმინისტრაციის ხელმძღვანელია. დროებით საგამოძიებო კომისიას ახსნა-განმარტება მისცა ზურაბ ნოღაიდელმა, რომელიც 2003 -2004 წლებში ფინანსთა მინისტრი იყო, ხოლო შემდეგ - 2007 წლის 16 ნოემბრამდე საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.სხდომაზე ახსნა-განმარტების მისაცემად, ასევე, დაბარებული იყო ირაკლი ოქრუაშვილი, თუმცა იგი კომისიის სხდომაზე არ გამოცხადდა. როგორც კომისიის თავმჯდომარემ თეა წულუკიანმა განაცხადა, კომისიის მოთხოვნის შეუსრულებლობა „სისხლის სამართლის კოდექსით“ ისჯება და შესაბამისად, ირაკლი ოქრუაშვილის საქმის პროკურატურაში გადაგზავნის შესახებ გადაწყვეტილებას კომისია ხვალ მიიღებს.
1742827800
საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის თქმით, ევროინტეგრაცია ძალიან მნიშვნელოვანია საქართველოს ევროპული მომავლისთვის და ელოდება რელევანტურ მიდგომას ყველა აქტორისგან, მათ შორის, ევროკავშირის, ბრიუსელის ჩათვლით.„საქართველომ მრავალი წლის განმავლობაში დაამტკიცა, რომ სანდრო პარტნიორია. ჩვენ ყოველთვის იქ ვართ, სადაც პარტნიორებს სურთ ჩვენი ნახვა, მათ შორის, როცა საქმე ეხება უსაფრთხოებისთვის ბრძოლას, მშვიდობას, ეკონომიკურ განვითარებას და უკეთეს მომავალს. მჯერა, რომ საქართველოს შეუძლია წვლილის შეტანა ევროპის უკეთესი მომავლის უზრუნველყოფაში. ამისთვის საჭიროა მაგიდასთან დაჯდომა და სერიოზულ საკითხებზე საუბარი, შეწყვეტა დესტაბილიზაციისა და ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევისთვის ამ საკითხის გამოყენების, რასაც საქართველოში, სამწუხაროდ, ხშირად ვხედავთ“, – აღნიშნა მაკა ბოჭორიშვილმა.
1742825820
ქადაგიშვილის თქმით, რადიკალურ ოპოზიციას ეგონა, პარლამენტში არშესვლით რევოლუციურ მუხტს გაზრდიდნენ და გადატრიალებას მოაწყობდნენ, რაც არ გამოუვიდათ.„რადიკალური ოპოზიცია თანმიმდევრულად თვითლიკვიდაციის გზაზე დგას და ეს გზა თავად მათი და მათი პატრონების არჩევანია. საკუთარი ამომრჩევლის ნების შესრულებაზე უარი თქვეს, პარლამენტში არ შემოვიდნენ და ეგონათ, რომ ამით რევოლუციურ მუხტს ისე გაზრდიდნენ, რომ რევოლუციას, გადატრიალებას მოაწყობდნენ, თუმცა არ გამოუვიდათ. ბუნებრივია, ახლა უჭირთ თქმა, რომ ისევ კონსტიტუციურ და დემოკრატიულ პროცესში უნდა ჩაერთონ, რადგან ისინი რევოლუციური პროცესის იმედად იყვნენ დარჩენილი და ახლა ბოლო ფერმკრთალ იდეას ეკიდებიან. მათ გაუჭირდებათ, რადგან მთელი თავიანთი პოლიტიკური საქმიანობის გაბანკროტებაა, რომ ისევ კონსტიტუციურ და დემოკრატიულ ჩარჩოს დაუბრუნდნენ. არჩევნებში მონაწილეობას სხვა ძალები მიიღებენ და ეს საქართველოში პოლიტიკური სპექტრის გაჯანსაღებისთვის მოხდება“, – განაცხადა ირაკლი ქადაგიშვილმა.
1742817600
„ჩვენ წინასაარჩევნო კამპანიის დროს საზოგადოებას ვუთხარით, რომ აუცილებლად მოხდებოდა მთელი რიგი საქმეების გადახედვა და იმ პოლიტიკური პარტიების აკრძალვა, რომლებსაც ქვეყნის წინაშე დანაშაული აქვთ ჩადენილი. ვიცით, თუ რა ხდებოდა თუნდაც 2008 წლის ომის დროს. ძალიან ბევრი კითხვა არსებობს, რომელსაც პასუხები სჭირდება.რაც შეეხება ბიზნესის მიმართ დამოკიდებულებას, კარგად გვახსოვს ყველას, თუ რა ხდებოდა - ღამის საათებში როგორ ხდებოდა დაკავებები, შემდეგ ციხეებში ნოტარიუსების შეყვანა, ბიზნესების გადაფორმება. ხაზარაძე-ჯაფარიძე მაშინ პოლიტიკაში არ ყოფილან, პოლიტიკურ პარტიებს არ წარმოადგენდნენ, მაგრამ მათ სააკაშვილის ხელისუფლების პირობებში თავიანთი როლი ჰქონდათ. ამიტომ ყველა კითხვას შესაბამისი პასუხი უნდა გაეცეს და საზოგადოებას ყველაფერზე სრული ინფორმაცია ჰქონდეს“, - აღნიშნა კახა კალაძემ.