რაც შეეხება უშუალოდ პროექტს, თბილისის მერის განცხადებით, ტენდერი გულისხმობს დიდი დიღომი-დიდუბის დამაკავშირებელი ტრამვაის ხაზის მშენებლობისთვის აუცილებელი საპროექტო სახარჯთაღრიცხვო დოკუმენტაციის შედგენას და სამშენებლო/სამონტაჟო სამუშაოების წარმოებას.„ტრამვაის ხაზი დაიწყება დიდი დიღმის მე-3 და მე-4 მიკრორაიონების შერწყმის მიმდებარე ტერიტორიიდან, რომელიც დავით აღმაშენებლის ხეივნისა და დიღმის მასივის გავლით დაუკავშირდება მეტროსადგურ „დიდუბის“ მიმდებარე ტერიტორიას. ტრამვაის ხაზის დანიშნულება იქნება დიდი დიღმის დასახლების მეტროპოლიტენის ხაზთან მიბმა და ამით ქალაქის ცენტრთან სწრაფი დაკავშირება. ტრამვაის ხაზის საორიენტაციო სიგრძედ განისაზღვრა 7.5 კმ, სადაც განთავსებული იქნება 11 გაჩერება“, - აღნიშნა თბილისის მერმა.კახა კალაძის განცხადებით, აღნიშნული ტენდერი, გარდა უშუალოდ ხაზის პროექტირებისა და მშენებლობისა, მოიცავს შესაბამისი ინფრასტრუქტურის დეპოს მოწყობას.„ტრამვაის დეპო გათვლილი იქნება 10 (+1) ტრავმაის შემადგენლობების მომსახურება-ექსპლუატაციისთვის. დეპოში აშენდება მთავარი და დამხმარე (საგანგებო-საევაკუაციო) შესასვლელ-გასასვლელები, ტრამვაის შემადგენლობის დახურული სასადგომო ტერიტორია, ადმინისტრაციული შენობა, საწარმოო (სერვის ცენტრის) შენობა, სამრეცხაო ნაგებობა, სასაწყობო მეურნეობები კატეგორიზაციის მიხედვით. მოეწყობა ტრამვაის ხაზის გამართულად ფუნქციონირებისთვის აუცილებელი ყველა საჭირო საინჟინრო კომუნიკაციის სისტემა და ქსელი“, - განაცხადა კახა კალაძემ.მისივე თქმით, აღნიშნული პროექტის განხორციელების ვადად განისაზღვრა 36 თვე ხელშეკრულების ხელმოწერიდან, ხოლო პროექტის ღირებულება შეადგენს 416 592 000 ლარს.
თემურ მიქელაძე: ჰაერის დაბინძურება სერიოზული და გლობალური საფრთხეა, განსაკუთრებით - ბავშვებისთვის
პედიატრი აღნიშნავს, რომ პრობლემის გადაჭრა მხოლოდ სამედიცინო რეკომენდაციებით შეუძლებელია. აუცილებელია სახელმწიფოს ჩართულობა, განსაკუთრებით - დაბინძურების წყაროს იდენტიფიცირება და დროული აღმოფხვრა.
ივანე ჩხაიძე: ავტომობილის გამონაბოლქვის ზემოქმედება უნივერსალურ საფრთხედ განიხილება, თუმცა განსაკუთრებით მგრძნობიარე ჯგუფებია: ბავშვები, განსაკუთრებით სკოლამდელი ასაკის, ასევე - ქრონიკული დაავადებების მქონე პირები, 65 წელს გადაცილებული მოსახლეობა
1770994672
მისი განმარტებით, მავნე ნივთიერებები ორ ძირითად ჯგუფად იყოფა: ნაწილი იწვევს ონკოლოგიურ დაავადებებს, ნაწილი კი აზიანებს სხვადასხვა ორგანოსა და სისტემას და იწვევს ჯანმრთელობის გართულებებს. დადგენილია, რომ ხანგრძლივი და განმეორებითი ზემოქმედება დაკავშირებულია ფილტვის, შარდის ბუშტისა და ნაწლავის კიბოსთან. თუმცა არაონკოლოგიური რისკები უფრო ფართოა, ესენია: სასუნთქი სისტემის პათოლოგიები, დემენციის რისკის ზრდა და ქრონიკული დაავადებების, განსაკუთრებით, ფილტვის ქრონიკული დაავადებების გამწვავება."ავტომობილის გამონაბოლქვის ზემოქმედება უნივერსალურ საფრთხედ განიხილება, თუმცა განსაკუთრებით მგრძნობიარე ჯგუფებია: ბავშვები, განსაკუთრებით სკოლამდელი ასაკის, ქრონიკული დაავადებების მქონე პირები (გულ-სისხლძარღვთა და სასუნთქი სისტემის პათოლოგიებით), 65 წელს გადაცილებული მოსახლეობა”, - განმარტავს პროფესორი ვანო ჩხაიძე.მისი შეფასებით, აღნიშნული ფაქტორების გათვალისწინებით, ავტომობილების გამონაბოლქვის შემცირება და კონტროლი საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის დაცვის ერთ-ერთ პრიორიტეტად უნდა განიხილებოდეს.
"ავტომობილებთან დაკავშირებული ცვლილება, რომელიც საქართველოს მთავრობამ უკვე დაამტკიცა, ეხება ისეთი ტიპის ავტომობილებს, რომელთა ტრანსპორტირება დაიწყება 2026 წლის პირველი აპრილიდან" - ალექსანდრე დარახველიძე
1770983324
"აღნიშნული ცვლილება, რომელიც საქართველოს მთავრობამ უკვე დაამტკიცა. ეხება ისეთი ტიპის ავტომობილებს, რომელთა ტრანსპორტირება დაიწყება 2026 წლის პირველი აპრილიდან. რაც შეეხება 2026 წლის პირველ აპრილამდე შეძენილ და ტრანსპორტირებადაწყებულ ავტომობილებს, ეს ცვლილება არ შეეხება. ასევე, ეს ცვლილება არ ეხება ისეთი ტიპის ავტომობილებს, რომლებიც უკვე საქართველოშია ან ექვემდებარება რეექსპორტს, ანუ ქვეყნიდან გაყვანას. ცვლილების მთავარ მიზანს წარმოადგენს, რომ საქართველოში ავტოპარკი განახლდეს. არაერთი სტატისტიკური მონაცემი ადასტურებს იმას, რომ ქვეყანაში რეგისტრირებული ავტომობილების რაოდენობა ძალიან დიდია, 2 მილიონს გადააჭარბა უკვე. გარდა ამისა, ავტოპარკის ასაკი საკმაოდ მოძველებულია და, ძირითადად, ავტომობილების უმრავლესობის ასაკი 10 წელი და მეტია", - განაცხადა ალექსანდრე დარახველიძემ.