AJARATIMES.GE-ის ინფორმაციით, ბათუმში ავტოსაგზაო შემთხვევა მსხვერპლით დასრულდა.
როგორც გამოცემა წერს, ავტომობილი ქვეითს შეეჯახა, რომელიც ადგილზე დაიღუპა.
შემთხვევა აეროპორტის გზატკეცილზე მოხდა.
1771751209
ირკუტსკის ოლქის გუბერნატორმა, იგორ კობზევმა მომხდართან დაკავშირებით მწუხარება გამოთქვა და დაღუპულთა ოჯახის წევრებს მიუსამძიმრა. ადრე, მან განაცხადა, რომ შემთხვევას ერთი ჩინელი ტურისტი გადაურჩა.მედიის ცნობით, პარასკევს მომხდარი ავარიის ადგილზე, წყლის სიღრმე 18 მეტრი იყო და მყვინთავებს ცხედრების მოსაძებნად წყალქვეშა კამერების გამოყენება მოუწიათ.ბაიკალის ტბა, მსოფლიოში ყველაზე ღრმა ტბაა. მისი მაქსიმალური სიღრმე 1642 მეტრს შეადგეს და ის პოპულარული ტურისტული ადგილია. ტბა მკაცრი ზამთრის პერიოდში ხშირად იყინება. ბოლო წლებში, იქ რამდენიმე ფატალური ავარია მოხდა.
1771748867
უბედური შემთხვევა სოფელ მელაანში, გვიან ღამით მოხდა. ადგილობრივების თქმით, მსუბუქი ავტომანქანა, რომელშიც 5 ადამიანი იმყოფებოდა, შეჯახების შედეგად ამობრუნდა და ცეცხლი გაუჩნდა. ცეცხლმოკიდებული ავტომანქანიდან გადმოსვლა ორმა ადამიანმა მოასწრო.როგორც შინაგან საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, მომხდართან დაკავშირებით გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 276-ე მუხლის მე-8 ნაწილით მიმდინარეობს, რაც სატრანსპორტო საშუალების მოძრაობის ან უსაფრთხოების წესის დარღვევას გულისხმობს, რამაც ორი, ან მეტი ადამიანის სიცოცხლის მოსპობა გამოიწვია.
1771748784
მანამდე კი, თემას ეხმაურება პარლამენტის განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდულ საქმეთა კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე. გიორგი სოსიაშვილის განცხადებით, სოციალური შემწეობა უნდა ხმარდებოდეს იმ ადამიანებს, რომლებსაც ამის საჭიროება ნამდვილად აქვთ და არა მათ, ვისაც მაღალი შემოსავალი უფიქსირდება."ჯანდაცვის სამინისტრომ ჩაატარა კვლევა. ხშირად გვესმოდა, რომ სოციალურ შემწეობას იღებდნენ ის ოჯახები, რომლებსაც კარგი შემოსავალი ჰქონდა. ამ აზრმა გვიბიძგა იმისკენ, რომ ჩაგვეტარებინა კვლევა. გამოიკვეთა, რომ სოციალურ შემწეობას იღებს ბევრი ისეთი ოჯახი, რომლებსაც მაღალი შემოსავალი უფიქსირდებათ. ვფიქრობ, სახელმწიფომ ყაირათიანად უნდა ხარჯოს თანხა. სოციალური დახმარებისთვის განკუთვნილი თანხა უნდა მოხმარდეს, სოციალურად შეჭირვებულ ოჯახებს და არა მათ, ვისაც სხვა შემოსავლები აქვს და ვინც სიღარიბის ზღვარს ქვემოთ არ არიან", - განაცხადა გიორგი სოსიაშვილმა.
1771748728
"ამ ბაზის მთავარი ფუნქციაა შეაფასოს ოჯახების მატერიალური მდგომარეობა, რომლებსაც შეიძლება ესაჭიროებოდეს სახელმწიფოს მხრიდან, საბიუჯეტო სახსრების ხარჯზე, ფინანსური მხარდაჭერა.ეს უნდა იყოს მდგომარეობა, როდესაც ადამიანებს აქვთ რეალური აუცილებლობა ასეთი მხარდაჭერის. ეს არის სისტემა, რომლის მეშვეობითაც ფასდებიან ოჯახები და ამ შეფასების სისტემის საფუძველზე ხდება საბოლოო დასკვნის გაკეთება. შეფასების რამდენიმე ქულაა, რაც უფრო დაბალია ქულა, მით უფრო მეტია მხარდაჭერის საჭიროება. რაღაც კონკრეტული ზღვარია, რომლის ქვემოთაც მყოფ ადამიანებს ვეხმარებით, ზღვრის ზემოთ ვთვლით, რომ დახმარების აუცილებლობა აღარ არის.გარკვეული პერიოდის შემდეგ, ყველ ოჯახის ცხოვრებაში არსებობს გარკვეული დინამიკა - ვიღაც მუშაობას დაიწყებს, ვიღაც რაღაცას შეიძენს, ვიღაცას, შესაძლოა, სხვა შემოსავალი გაუჩნდეს, ამიტომაც ამას სჭირდება გარკვეული პერიოდულობით გადამოწმება", - განაცხადა მიხეილ სარჯველაძემ.
1771747777
დემონსტრანტები აშშ-ის მხრიდან სამხედრო დახმარებას იმ ადამიანების დასაცავად ითხოვენ, რომლებსაც აქციის მონაწილეების განცხადებით, ირანის რეჟიმი ემუქრება.შეგახსენებთ, აშშ-ის პრეზიდენტი ირანზე შეზღუდულ დარტყმებს განიხილავს.
1771747702
"ეს დინოზავრი დაახლოებით 95 მილიონი წლის წინ, ცარცული პერიოდის აფრიკის ლანდშაფტზე შთამბეჭდავ სილუეტს ქმნიდა, როდესაც რეგიონის წყალსატევებში დიდ თევზებზე, ცელაკანტებზე ნადირობდა. მისი ძვლოვანი თავის ქალა, რომელიც დაახლოებით 50 სანტიმეტრის სიმაღლის იყო, მოხრილ ხმალს მოგაგონებდათ, ზურგზე დიდი, იალქნის მსგავსი სტრუქტურა და წაგრძელებული, ნიანგის მსგავსი პირი ჰქონდა", - აღნიშნულია nbcnews-ის სტატიაში.
1771744676
"ჩვენ უნდა დავიცვათ ქვეყანა და მისი სტუმრები და ეს ნაგებობა, რა თქმა უნდა, 150 წელზე მეტია საჭიროა", - თქვა თავმჯდომარე როდნი მიმს კუკ უმცროსმა.ცნობისთვის, თეთრი სახლის აღმოსავლეთი ფრთა გასულ შემოდგომაზე დაანგრიეს საბანკეტო დარბაზისთვის ადგილის გასათავისუფლებლად.აღსანიშნავია, რომ არაკომერციულმა ორგანიზაციამ, "ისტორიული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნულმა ტრასტმა", საბანკეტო დარბაზის მშენებლობის შეჩერების მოთხოვნით სარჩელი შეიტანა იმ მოტივით, რომ გეგმები არ შეესაბამება კანონით დადგენილ განხილვის პროცედურებს.
1771744608
მედიის ცნობით, ეკლესიის ცენტრალური, ქრისტეს კოშკის სიმაღლე ჯვრის დამონტაჟების შემდეგ 172,5 მეტრია.საგრადა ფამილია ლეგენდარული არქიტექტორის ანტონი გაუდის ცხოვრებისეული ნამუშევარი იყო. მან მის მშენებლობას 40 წელი მიუძღვნა.იესო ქრისტეს კოშკის გახსნა და კურთხევა 2026 წლის 10 ივნისს არის დაგეგმილი - გაუდის გარდაცვალებიდან 100 წლისთავზე, რომელიც მისი შედევრის საძვალეშია დაკრძალული.ჯვრის შიგნით ბარსელონას განსაცვიფრებელი პანორამული ხედებით სადამკვირვებლო პლატფორმის გახსნა იგეგმება.