ზღვის ძუძუმწოვრების სპეციალისტის, ანასტასია კუნიცას თქმით, ვეშაპის სახეობის საბოლოო იდენტიფიკაციისთვის უფრო მკაფიო ფოტოების გამოქვეყნებას ელოდებიან. სიკვდილის მიზეზი ჯერ კიდევ გაურკვეველია - შესაძლოა, ის მოკლეს ან ბუნებრივი მიზეზებით მოკვდა. გვამი, სავარაუდოდ, ნაპირზე დინებამ გამორიყა.როგორც წესი, მკვდარი ვეშაპების აღმოჩენის შემდეგ, სპეციალისტები ანალიზისთვის ქსოვილის მცირე ნიმუშებს იღებენ და გვამს ნაპირზე ტოვებენ, განსაკუთრებით თუ ის შორეულ ადგილას მდებარეობს. ზღვის გიგანტის თითოეული სიკვდილი ინდივიდუალურად განიხილება. ფაქტორები, რომლებმაც მათი სიკვდილი გამოიწვია, შეიძლება მნიშვნელოვნად განსხვავდებოდეს.
მექსიკაში, "წითელას" აფეთქებამ სულ მცირე 28 ადამიანი იმსხვერპლა
მექსიკაში “წითელას” ვაქცინის 28 მილიონი დოზაა, რაც პრეზიდენტის, კლაუდია შეინბაუმის თქმით, “საკმარისია და გარკვეული რაოდენობა დარჩება კიდეც“.ოფიციალური მონაცემებით, ქვეყანაში ყოველ 100 000 მოსახლეზე “წითელას” 6.7 შემთხვევაა დაფიქსირებული.მსოფლიო ჩემპიონატთან დაკავშირებით, რომელსაც მექსიკა შეერთებულ შტატებთან და კანადასთან ერთად უმასპინძლებს, შეინბაუმმა დასძინა, რომ ამჟამად ღონისძიებისთვის საგანგებო ზომები არ განიხილება.
უკრაინელ სპორტსმენს, ჩაფხუტის გამო, რომელზეც დაღუპული უკრაინელი სპორტსმენების პორტრეტები იყო გამოსახული, ოლიმპიურ თამაშებზე დისკვალიფიკაცია მისცეს
1770896410
საერთაშორისო ოლიმპიურმა კომიტეტმა აღნიშნული ქმედება წესების დარღვევად შეაფასა, რის გამოც სპორტსმენს დისკვალიფიკაცია მისცეს და პირველივე დაშვების წინ შეჯიბრიდან მოხსნეს.
"ჩვენი ქვეყანა გააკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ ჩვენი საზოგადოება, ქართველი ხალხი დაიცვას სუვერენიტეტის ხელყოფისგან" - დავით მათიკაშვილი
1770895670
მმართველ გუნდში ამბობენ, რომ ქვეყანა გააკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ საზოგადოება, ქართველი ხალხი დაიცვას სუვერენიტეტის ხელყოფისგან.“ქალბატონმა ლორამ პირდაპირ თქვა, რომ მოდით, ახლა ჩვენ კიდევ შევეცადოთ საქართველოში მოქმედი კანონმდებლობა დავარღვიოთ და რაღაც გვერდის ავლით საქართველოში შევიტანოთ შავი ფული, დავაფინანსოთ რადიკალები. მე ამაზე ერთხელ უკვე ვთქვი და კიდევ ერთხელ ვიტყვი, რომ ქალბატონ ლორას მიზნებს არ ექნება არანაირად პროგრესი და წინსვლა, და წარმატება. ჩვენი ქვეყანა გააკეთებს ყველაფერს იმისთვის, რომ ჩვენი საზოგადოება, ქართველი ხალხი დაიცვას სუვერენიტეტის ხელყოფისგან. ბუნებრივია, რომ კეთილ მიზნებს ჩვენი ხელისუფლება ყველა შემთხვევაში მისცემს მწვანე შუქს, თუ აქ რადიკალიზმის დაფინანსება, რევოლუციები და ქვეყნის გადაწვა არის ამ ყველაფრის მიზანი, ნურც ნურავის გაუკვირდება, რომ ასეთი თანხების შემოდინება სახელმწიფო ეტყვის უარს“, - აცხადებს პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე დავით მათიკაშვილი.
ლევან მახაშვილი დიპლომატიური პასპორტების მფლობელებისთვის უვიზო რეჟიმის შეჩერებაზე: ღიმილის მომგვრელია ეს განცხადებები... ერთადერთ მიზანს ემსახურება - ზეწოლა მოახდინონ საქართველოს ხელისუფლებაზე, რათა შევცვალოთ ჩვენი პოლიტიკა მრავალი მიმართულებით
1770895170
პარლამენტის ევროპასთან ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის, ლევან მახაშვილის განცხადებით, ეს განცხადებები ღიმილის მომგვრელია და საქართველოს ხელისუფლებაზე ზეწოლას ემსახურება."მხოლოდ ღიმილის მომგვრელია ეს განცხადებები, ერთადერთ მიზანს ემსახურება და ჩვენ ამაზე ყოველთვის ვამბობდით, რომ ზეწოლა მოახდინონ საქართველოს ხელისუფლებაზე, რომ ჩვენ შევცვალოთ ჩვენი პოლიტიკა მრავალი მიმართულებით. ამაზეც არაერთხელ ვთქვით - არ არსებობს ზეწოლის მექანიზმი, რითაც საქართველოს ხელისუფლებას აიძულებენ გააკეთოს ისეთი რამ, რაც ეწინააღმდეგება საქართველოს ინტერესებს. რაც მოდის როგორც საქართველოს მოქალაქეების, ასევე ევროპელი მოქალაქეების ინტერესებში, ჩვენ ასეთი საერთო ინტერესებისთვის დიალოგისთვის მზად ვართ და არა იმისთვის, რასაც ჩვენ ვხედავთ, მაგიდის აყირავება და დიალოგის კარის დახურვა. თუ ვინმემ რამე უნდა გააკეთოს ამ შემთხვევაში, ეს არის ბრიუსელის ბიუროკრატები დასხდნენ მოლაპარაკების მაგიდასთან", - განაცხადა ლევან მახაშვილმა.