ლევან დავითაშვილი და გიორგი ჩიქოვანი, სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურის ანტიკორიფციულ სააგენტოში მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში, ერთ-ერთ მსხვილ ნავთობკომპანიასთან გაფორმებულ ხელშეკრულებასთან დაკავშირებით იკითხებიან.
შვეიცარიაში, ძლიერი თოვლის გამო, მატარებლის რელსებიდან გადასვლის შედეგად, ხუთი ადამიანი დაშავდა
ინციდენტი ადგილობრივი დროით დილის 7:00 საათზე, სოფელ გოპენშტაინის მახლობლად მოხდა, სადაც ზვავის საფრთხის შესახებ გაფრთხილება გამოცხადდა.პოლიციის ცნობით, 29-ვე მგზავრი გადაარჩინეს, ხოლო დაშავებულთაგან ერთი საავადმყოფოში გადაიყვანეს.ბოლო დღეებში, შვეიცარიაში ძლიერი წვიმა და თოვლი იყო, ქვეყნის თოვლისა და ზვავის კვლევის ინსტიტუტმა, ალპებში ზვავების ძალიან მაღალი რისკის შესახებ გაფრთხილება გამოსცა.
სასწრაფოდ განაახლეთ iPhone-ი: Apple-მა საშიში ჯაშუშური შეტევის საფრთხის შესახებ განაცხადა და სასწრაფოდ გამოუშვა iOS 26.3
1771329454
მიუხედავად იმისა, რომ 39-ვე პრობლემა მოგვარებულია, Apple-მა შენიშნა განსაკუთრებით სერიოზული დაუცველობა Dynamic Link რედაქტორში (DYLD), რომელიც აკონტროლებს iPhone-ის აპლიკაციებს. უსაფრთხოების ექსპერტებმა ეს სისტემა აღწერეს, როგორც "თქვენი iPhone-ის კარიბჭე", რადგან ყველა აპლიკაციამ უნდა გაიაროს იგი, სანამ მუშაობას დაიწყებს. ჩვეულებრივი მუშაობის რეჟიმში, სისტემა აპლიკაციებისა და პერსონალური მონაცემების ერთმანეთისგან იზოლირებას ახდენს.“ეს ნაკლი საშუალებას აძლევს თავდამსხმელებს გვერდი აუარონ უსაფრთხოების შემოწმებებს და გაუშვან მავნე კოდი, სანამ უსაფრთხოების ზომები მათ შეაჩერებს. Apple-მა იცის ანგარიშის შესახებ, რომ ეს საკითხი შეიძლება გამოყენებულ იქნას კონკრეტულ სამიზნეებზე თავდასხმის განსახორციელებლად iOS 26-მდე ვერსიებში ”, - განაცხადა ტექნიკურმა გიგანტმა საკუთარ გვერდზე.
დაპირისპირებული მხარეები ადგილზე მობილიზებულმა სამართალდამცველებმა და მანდატურის სამსახურის თანამშრომლებმა განარიდეს. სასამართლო პროცესს ესწრებიან მოკლული ბიზნესმენის ოჯახის წევები, ასევე ბრალდებულების მეგობრები.