ხელისუფლების ცნობით, რეგიონში 30 000-ზე მეტი სახლი ელექტროენერგიის გარეშე დარჩა, მათ შორის ველინგტონში, დაახლოებით 10 000 აბონენტს დენი არ მიეწოდება.აეროპორტის ადმინისტრაციის ცნობით, 16 თებერვლის დილით, დედაქალაქ ველინგტონიდან ჩამოსული და გაფრენილი რეისების უმეტესობა გაუქმდა ან გადაიდო. Air New Zealand-მა შეაჩერა რეისები ველინგტონის, ნეიპიერის და პალმერსტონ ნორზის აეროპორტებში.
მიჩიგანის ტბაში, თითქმის 150 წლის წინ ჩაძირული ორთქლმავალი გემი აღმოაჩინეს - მას 60 წლის განმავლობაში ეძებდნენ
Shipwreck World-ის ჯგუფმა, რომლებიც მთელი მსოფლიოს მასშტაბით ჩაძირული გემების ძიებით არის დაკავებული, პარასკევს განაცხადა, რომ ილინოისელი ჩაძირული გემების მაძიებლის, პოლ ერონის ხელმძღვანელობით ჯგუფმა Lac La Belle-ის ნამსხვრევები 2022 წლის ოქტომბერში აღმოაჩინა. გემი ვისკონსინის შტატის ქალაქ რასინსა და კენოშას შორის, დაახლოებით 20 მილის დაშორებით იპოვეს.ერონმა, რომლის ინტერესიც Lac La Belle-ის მიმართ ათწლეულების წინ დაიწყო განაცხადა, რომ აღმოჩენის შესახებ განცხადება გადაიდო, რადგან გუნდს გამოფენაში გემის 3D ვიდეო მოდელის გამოყენება სურდა, მაგრამ, ცუდი ამინდისა და სხვა ვალდებულებების გამო, მის მყვინთავთა ჯგუფს ჩაძირულ გემზე დაბრუნება გასულ ზაფხულამდე არ შეეძლო.
პრემიერი: თუ კონკრეტული პირების ქმედებები საფრთხეს უქმნის ქვეყნის კონსტიტუციურ წყობილებას, უნდა იმოქმედოს კანონმდებლობამ
1771234822
იცით, რომ არის 5 კონკრეტული ქვეყანა, რუსეთი და პლუს 4 ქვეყანა, რომლებიც საქართველოს ხელისუფლების იურისდიქციას არ აღიარებენ საქართველოს ტერიტორიის 20 %-ზე. და ქვეყნის შიგნით არიან ძალები, რომლებიც დანარჩენ 80 %-ზეც არ აღიარებენ საქართველოს ხელისუფლების იურისდიქციას, ჩვენთვის ერთნაირი პრობლემაა ისიც და ისიც. ერთია საერთაშორისო სუბიექტები, რომლებიც არ აღიარებენ ქვეყნის ტერიტორიის 20 %-ზე საქართველოს იურისდიქციას და მეორე არიან ქვეყნის შიგნით ძალები, რომლებიც საქართველოს ტერიტორიის 100 %-ზე არ აღიარებენ ქვეყნის ხელისუფლების იურისდიქციას. ერთ შემთხვევაში, ჩვენ გვაქვს ოკუპაციის შესახებ კანონი, რომელიც უპირისპირდება პირველ პრობლემას, ახლა მიიღება ახალი კანონი, ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში, რომელიც უპირისპირდება მეორე პრობლემას. კონსტიტუციური წყობილების წინააღმდეგ საბოტაჟი და ექსტრემიზმი, ეს არის ის, რასაც კანონმდებლობა უნდა დაუპირისპირდეს",- აღნიშნა პრემიერმა.